Felszerelések
Görkorcsolyák:
Megkülönböztetünk hagyományos és soros görkorcsolyát.
-Hagyományos: két pár kerékből áll párhuzamos elhelyezéssel. A cipőre szilárdan van rögzítve, és nem lehet szélesebb, mint a cipő, a tengely nem lehet szélesebb, mint a kerekek.
-Soros: 2-3-4-5 kerekűeket gyártanak. 2-3 kerekűeket a gyerekek, illetve a terep görkorcsolyázók, 4-5 kerekűeket a nagyobbak, és a versenyzők használnak.
Nemzetközi görkorcsolya, és gyorskorcsolya versenyeken a teljesítmény javult a soros korcsolyák bevezetésével. Az ebbe a típusba sorolt görkorcsolyák gyorsabbak, és könnyebben lehet velük kanyarodni.
Kerekek:
A megkülönböztetésük átmérő, keménység és profil alapján történik.
Átmérő szerint: kb. 45 - 110 mm-esek lehetnek.
- 45-65,5 mm: agresszivkori, rámpa
- 57-78 mm: hokikorcsolya,
- 70-80 mm: rekreációs és gyors-görkorcsolya
- 76-80 mm: gyorsasági görkorcsolya hosszútávú versenyekre
- 100-110 mm: terep-görkorcsolya (off road).
A skála alsó végéhez közelebb eső kerék méret lassabb sebességet, de jobb manőverezést, míg a felső vég nagyobb sebességet, viszont relatív rosszabb manőverezést nyújt.
Keménység szerint: 74A-96A-ig skálázzuk ezeket, de szélsőséges esetben ez a szám lehet nagyobb is(akár 101A).
- 74A-78A: puha(soft)
- 80A-87A: közepes(middle)
- 88A-96A (-101A): kemény(hard)
Puhább kerekekkel jobb a tapadás, jól elnyeli a rezgéseket, könnyen visszapattan, átlagosan tartós. Keményebb kerekekkel átlagos a tapadás, nagyobb sebesség érhető el, de kevésbé rugalmas és nem is kopik annyira, így tartósabb.
- 78A-96A (-101A): agresszív-, rámpa
- 74A-85A: hoki-,
- 76A-85A: rekreációs-,
- 78A-92A: gyorsasági görkorcsolya
Profil alapján: négy félét ismerünk.
1. agresszív-,
2. hoki-,
3. rekreációs- és
4. gyorskorcsolya.
A laposabb profilú kerekek stabilabbak és lassabbak, mint az ívesebbek, amelyek nagyobb sebesség elérését teszik lehetővé, de ugyanakkor instabilabbak.
Cipő:
- műanyag- mint a sícipő-, soft- nem olyan zárt, de alapvetően hasonló-(hővel lábra formált - BOND tipusú). A bokát mereven rögzíti.
-alacsony cipő (VIKING tipusú). Nem rögzíti olyan mereven a bokát, ezért csak jó korisoknak ajánlott, hosszútávú versenyekre.
Váz:
Általában műanyag(rekreációs) vagy alumínium (agresszív), de a versenyváz lehet üvegszál, titán vagy magnézium ötvözetű, alumínium erősítéssel.
Felfüggesztés:
A kerekek a vázra vannak felerősítve inbuszos tengellyel. Távtartóval biztosítjuk, hogy a kerék ne tudjon megszorulni akkor sem, ha túl erősre húzzuk a kerékrögzítő csavart, (tehát a vázat nem engedi rászorulni a kerékre).Excenter segítségével lehet a kerekek helyzetén állítani. Ezek többnyire két állásúak(föl-le),de agresszív görkorcsolyáknál ez lehet négy állású is(föl-le, illetve előre-hátra).
Egy kerékhez két csapágy tartozik. Minőség szerint megkülönböztetünk:
-Abec 1-,(rekreációs görkorcsolyákhoz - strapabíró, lassú és igénytelen).
-Abec 3-,(agresszív görkorcsolyákhoz - gyorsabb, strapabíró, jól bírja a gyűrődést).
-Abec 5-ös csapágyat. (gyors-, és rekreációs görkorcsolyákhoz egyaránt jó.).
Fék:
Többféle féket ismerünk:
-a hagyományos görkorcsolyán elöl található. Nem szabad használni, rossz konstrukció, és veszélyes.
-a soros görkorcsolyán hátul a kerekek mögött található. Ebből is többféle ismert, amelyek a használatukban térnek el egymástól. Az egyszerűbb fék a görkorcsolya hátrabillentésével hozható működésbe, míg a másiknál elég csak a lábszárat hátra dönteni (lábfej lefeszítése- spiccelés), illetve létezik egy tartaruga nevezetű fékrendszer. Ennek a lényege, hogy a hátsó kerék felfüggesztése függőlegesen mobilis, és ráterhelésnél hozza működésbe a féket.
Csúszólapok:
Agresszív görkorisok használják, hogy a különböző elemeknél ne a görkorcsolyát, hanem ezeket a csúszólapokat koptassák.
Soul plate - cipőre szerelik, Grind plate - keréktartó sínre, a vázra szerelik, a két középső kerék közé.
Védőfelszerelések:
Bukósisak. Más-más sisakot használnak a rekreációs, gyorsasági illetve az agresszív görkorisok. A gyorsasági korcsolyások áramvonalas, kis légellenállású sisakot hordanak, míg az agresszíves korisok olyat, amely a tarkójukat is védi.
Csuklóvédő. A legfontosabb védőfelszerelések egyike, mivel esésnél ez a testrész a legveszélyeztetettebb. Kívül-belül műanyag merevítésű. A belső lap olyan kiképzésű, hogy ne tapadjon le, és rugalmasan felfogja az ütődést, míg a külső nem engedi, hogy a kézfej kézháti irányba kiforduljon.
Térdvédő. Ez a másik legfontosabb felszerelés. Az ütődést vastag szivacs réteg fogja fel, kívül pedig rugalmas műanyag borítású, ami véd az ütődéstől és a letapadástól. Belül egy vékony szivacscsík megakadályozza, hogy a védő esés közben lecsússzon a térdről. A fitnesz térdvédők általában belebújosak. A jobbak, illetve az agresszív védők felcsatolhatók, és nagyobb felületűek.
Könyökvédő. Főleg kicsiknek ajánlott, de nagyobbaknak is javasolt a viselése.
Sípcsontvédő(Wrist Guard). Ez a védőfajta nem olyan elterjedt. A görkorcsolyázók körében csak az agresszív korisok használják.
Derék- és oldalvédő(Crash Pad). Rövidnadrághoz hasonlóan néz ki, hálós anyagból készül, derék és külsőcomb résznél szivacsos védőborítással. Főleg görhokisok használják. |